ציפורים

הפוסט הזה מוקדש בהערכה ליובל ש. , שאלמלא הכריז על התפעלותו מהציפורים, הייתי מפסידה הרבה מיופיו של עולם זה בקרוגר

אומנם לא לשם כך מגיעים מרבית האנשים לפארק קרוגר, אך הפארק מצטיין במגוון ציפורים. אדסקו, ציירת הציפורים היפנית, מתענינת בהם במיוחד, וסטיב וסמבוק משתדלים להסב את תשומת ליבנו לכל ציפור מענינת, וגם מספרים לנו על מנהגי הקינון והאכילה שלהם. לצערי לא זוכרת את כל השמות, אבל הינה מדגם של כמה ציפורים שראינו במהלך שהותינו בפארק.

הציפור הראשונה והבולטת ביותר עטוית נוצות משובצות שחור לבן ובעלת מקור כתום, כבר בכניסה לקרוגר פגשנו אותההיא נקראת Hornbill, והיא חלק ממשפחה גדולה של ציפורים המכונים כך. בבוקרו של היום הראשון צפינו בה מסתובבת במחנה באוליפנטס,  ומחפשת מזון. כשהיא מוצאת משהו היא זורקת אותו לאויר, מרימה מקורה ותופסת.

מנהגי הקינון שלה מענינים במיוחד. הנקבה נכנסת לתוך חור בעץ, משירה את כל נוצותיה, שמשמשים ריפוד לקן, ומטילה ביצים. הזכר סוגר את פתח הכניסה בבוץ, ומשאיר רק חריץ צר דרכו הוא מזין אותה במשך כל תקופת הדגירה. לאחר שבוקעים הגוזלים, האם שהצמיחה נוצותיה במשך תקופת הדגירה שוברת את הפתח ויוצאת. הפתח שוב נחסם, ועכשיו שני בני הזוג מזינים את גוזליהם.

ציפור אחרת ששיכת למשפחה נקראת Ground Hornbill . ציפור שחורה כשפניה וצוארה אדומה, זוהי ציפור גדולה, משתובבת בד"כ בחבורות, היא מסוגלת לעוף, אך מקננת על האדמה.

הפארק עשיר במגוון ציפורי שיר : מינים שונים של זרזירים.

בטיול הליכה אחר אנחנו פוגשים ינשופון קטן המכונה Owlette . הציפור הקטנה הזאת היא טרירטוריאלית במיוחד, וברגע שהיא שומעת את הריינג'רים מחכים את קריאתה היא עונה בקריאות עצבניות וקולניות – להזהיר את הפולש ולסלקו מהשטח. הציפור הזאת צדה חרקים קטנים, וגם גונבת גוזלים של ציפורים אחרות מקיניהם. אין פלא שהקריאות שלה נענות בקריאות עצבניות של ציפורים אחרות..

יש לו "עינים בגב". כרגע הישופון מסתכל לאחור. באחורי ראשו יש לו ציור של עיניים.

בפארק נפוצים מינים שונים של עיטים, הגדול בהם הוא הMarshal Eagle . העיטים הגדולים צדים בעלי חיים קטנים:עכברונים, ארנבונים,גוזלים של ציפורים, אפילו גורים של אימפלה. אנחנו פוגשים את העיט החום וצופים בו נושא את טרפו אל העץ. הוא מתמקם על ענף ומתחיל למרוט את נוצותיה של הציפור שתפס. אך בטרם הוא מסיים, מופיע עיט חום נוסף, ומנסה לחטוף את הארוחה. בריחה.. מרדף.. והוא מתמקם על עץ אחר להמשך ארוחתו…

עיט חום

וכמובן מספר מינים של נשרים.

נשר, אחד הגדולים שבהם

מעבר לכך, מינים רבים אחרים של ציפורים צבעוניות, שאכן נדרש מגדיר עב כרס כדי לעקוב אחרי שמותיהם. הריינג'רים יודעים לזהות  את קריאותיהם ולזהות רבים מהם. הנה כמה צפורים נוספות שלכדנו בעדשת המצלמה שלנו.

 ציפורים אלה מסתובבות כעדת תרנגולות, גם על כבישים. שימו לב ל"קסדות" הצבעוניות שעל ראשם.

הציפור הזאת, שכחתי את שמה, נושאת בתואר הציפור הגדולה ביותר שעפה – משקלה יכול להגיע ל16 ק"ג!

לצילום ציפורים נדרש ציוד צילום שאין בידינו, ובעקר עדשה מקרבת. מקווה שהמעט שהצלחנו ללכוד במצלמתנו מעביר משהו מהעושר שקיים שם.

4 תגובות

  1. יובל

    ינינה!!! עד עכשיו עקבתי באדיקות ובשקט, אבל הקרדיט הכריח אותי להגיב… תודה. כל הכבוד שחזרתם מהר כל כך להשלים את המשימה. מאוד מהנה לחיות שוב את קרוגר דרך התאורים והתמונות היפהפיות שלך. תמשיכי לעדכן!

    יובל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *