ציורי הקיר בטאנום,שוודיה ונסיעה לאוסלו

טיול בוקר זוגי. לא לכיוון מודגר בעיקר קצת שוטטות. נוסעים אל הכפר שבפאתיו אנחנו ישנים. הדרכים הכפריות עוברות  בין שדות וקרוב לים. השמים עטורי עננים דרמטיים.

עננים בשמי שוודיה
עננים בשמי שוודיה

הרוח הבוקר עזה – עכשיו בהחלט ברור למה הטרובינות נפוצות. יוצאים קצת מהאוטו לטיול לכיוון הים , אבל הרוח העזה מבריחה אותנו אחרי זמן קצר.

מראות הכפר כל כך פסטורליים – שדות מזהיבים , חווה, פריחה בצד הדרך. פרות רועות באחו. אנחנו נמצאים באחת הארצות המתקדמות בעולם מבחינה טכנולוגית – וולוו ואריקסון הן חברות מקומיות – החקלאות כאן היא ממוכנת, אבל בכל זאת השלווה הפסטורלית הזאת, הנקיה, כאילו כלום  לא השתנה, וחיים כך מימים ימימה..

פסטורליה שוודית
פסטורליה שוודית

רגע לפני שחוזרים לחדר, ארנב גדול חוצה את הכביש, גדטל מדי מכדי להיות ארנב מבוית, ואנחנו עוקבים אחריו ואחרי אוזניו את תוך השדה…

IMG_9109

אחרי ארוחת בוקר והתארגנות בוקר נינוחה, אנחנו ממשיכים לכיוון אוסלו. היעד המרכזי לביקור היום הוא תחריטי הסלע בטאנום, המרוחק כשעתיים ממקום הלינה שלנו. אנחנו נוסעים לאורך מישורים הכפריים, שהולכים ומשתנים לאיזור הררי ויערות – עצים גבוהים, זקופים וישרי גזע – חומר הגלם המושלם לתוצרי עץ. לא פלא שכל הבתים כאן מעץ וזוהי מולדתה של איקאה.

מהאוטוסטראדה אנחנו רואים טירה מבוצרת ומרשימה, ומחליטים לעשות לרגליה. זוהי טירת בוהוס – נבנתה ב1300 על ידי המלך הנורווגי האקון ה-5 , ושימשה כחלק מקו הביצורים של הגבול הדרומי של נורווגיה .הטירה מתגאה בכך, שהיא בלתי חדירה למצור – וכהוכחה לכך רושמת רקורד מרשים של 14 מצורים! בהחלט נראה כמקום מעניין למשפחות חובבות היסטוריה ימי ביניימית. הילדים מתרוצצים קצת בדשאים, אנחנו קצת מצלמים .

טירה מימי הביניים , שוודיה
טירה מימי הביניים , שוודיה

בעודי מתלבטת אם להכנס לבקר או להמשיך נופלת עלי טיפה, ואחר כך עוד אחת. השמים עד לפני דקות ספורות היו בהירים – אבל עכשיו ענן אפור כבד מעלינו, ותוך שניות ספורות שופך עלינו את גשמו. הגשם כל כך חזק, שאנחנו אפילו לא רצים לאוטו אלא תופסים מחסה . אריק , היחיד שלובש מעיל גשם, מקרב את האוטו, ובמבצע מסודר להפליא, לפי סדר ישיבה אנחנו רצים אל האוטו : מהומת פשיטת בגדים, חגירת חגורות והתמקמות כללית – והינה הגשם פסק… הגשם החליט בשבילנו – ממשיכים.

אתר טאנום שוכן בלב איזור סלעי ומיוער. אנשי תקופת הברונזה שחיו כאן בשנים 1800 עד 500 לפני הספירה חצבו תחריטים של בעלי חיים, אנשים, סמלים גיאומטריים, וספינות.  העמק שבו ניצב מרכז המבקרים, היה בתקופתם אגם – והאנשים שטו עליו בסירות.

תחריטי אבן -טאנום
תחריטי אבן -טאנום

מבנה הסלעים – חלקים , מעוגלים ורציפים- היה משטח אידיאלי לחקיקת העבודות בסלע. באתרים המרכזיים, שמותאמים לביקור הציורים צבועים בצבע אדום – תוספת מודרנית, שתפקיגה להבליט את הציורים למבקרים, ובעיקר לשמש שכבת הגנה בפני הבליה של הסלע. במקומות רבים ניתן לראות את התחרחטים ללא צבע מחד, ואילו  הסלע מכוזה באיזוב שמשמש כבסיס לצמיחת צמחיה מאידך.

תחריטים -טאנום
תחריטים -טאנום

לציורים האלה היתה משמעות פולחנית ספיריטואליסטית. לציורים השונים ישנה סימליות. כפות רגלים או רצף של נקודות למשל מסמלות נוכחות של ישויות אלוהיות.

כפות רגלים -טאנום
כפות רגלים -טאנום

תמונה המכונה –זוג נאהבים – מסמלת נישואין מקודשים – מושג נפוץ בתרבות הקדם נוצרית, שמשמעותו דאגה לפריון ולשגשוג. האל מת בכל שנה , רק כדי להולד מחדש ולהתחתן עם אלה.

אחד המוטיבים הנפוצים ביותר הן הסירות. העמק שבו ניצב מרכז המבקרים, היה בתקופתם אגם – והאנשים שטו עליו בסירות וקיימו בעזרתם קשרים מסחריים עם השכנים. הדמויות בסירות בד"כ מסומלות על ידי קוים – הם החותרים, ואילו דמות אחת ושנים בד"כ מתנשאת מעליהן, לעיתים מצוירת במפורש מנופפת גרזן או מגן.

סירה -טאנום
סירה -טאנום

מענין לציין מוטיבים זהים רבים מופיעים על ציורי קיר במקומות שונים בעולם. שמש עם קרנים ונשים שאוחזות בה למשל, מופיעה כקעקוע על זרועות נשים בבוסניה, המתועדות בציורים מהמאה ה19.

שמש עם קרניים - מוטיב אוניברסלי
שמש עם קרניים – מוטיב אוניברסלי

האתר מענין מאוד , כולל מרכז מבקרים עם מידע מפורט על תקופת הברונזה, וחיי האנשין בסביבה. כמו כן ישנו שחזור של בתים מתקופת הברונזה.

 מסיימים את הביקור, וממשיכים לאוסלו. שוב מתריעה בפנינו נגה על הצורך בהצטיידות, ושוב אנחנו יורדים מהכביש הראשי למראה שלט של עגלת קניות. לאחר דקות ספורות של נסיעה אנחנו עוצרים ליד מבנה שנראה כמו סופר . המבנה מתגלה כחנות ענקית של ממתקים … אריק מציע לקנות דלי שקילו גומגומנים, מתפשרים על קופסת שליש…

סופר, תחנת דלק, ועוד כמה עצירות סרק, מביאות אותנו לאוסלו בערב.  הפעם אנחנו ישנים בבית דירות, הסמוך למעונות סטודנטים – הדירונת שלנו היא שני חדרים   חדר הילדים וחדר הורים + מטבחון,שירותים ומקלחת. הילדים ישנים במיטת קומותיים בחדר .  בקומת בכניסה – סופר. ה"גימיק" של המקום הוא "קופסת המטבח", שיש לקחת בקבלה כשרוצים לבשל – הקופסה כוללת ציוד מטפח וכלים, ויש להחזיר אותה בתום השימוש… כל מקום והקטע שלו.

אוסלו - מראה ממלון הדירות שלנו
אוסלו – מראה ממלון הדירות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *