פולין :אני כאן בגלל בתי

לפעמים החיים מזמנים אותנו למקומות שלא תכננו בכלל להגיע . כזאת היא פולין.

ורשה :בין העבר לעתיד
ורשה :בין העבר לעתיד

יצאתי לפולין עם מטען חורג של דעות קדומות , שהן תוצאה של בדיחות על הפולניה החמוצה , שמחזיקה את שערה ברולים , שומרת ניילונים על הספות , מבשלת רגל קרושה וגפילטע פיש, ומנהלת את משפחתה במניפולציות רגשיות  . העובדה שעל אדמת פולין רוכזו מירב מחנות ההשמדה, והעובדה שמרבית יהדות פולין הושמדה כשמרבית האוכלוסיה המקומית מעלימה עין או משתפת פעולה, תרמו לרתיעה שלי מלבקר במדינה זו . כמו כן ביקור בהונגריה כשהייתי נערה , בתקופה שבה היתה עדין קומוניסטית , אם כי נחשבה להכי ליברלית ופתוחה, הותיר בי זכרונות של עיר עצובה , בה מסתובבים אנשים אפורים, עגמומיים וחשדניים . זכרונות אלה גרמו לי לדמיין את פולין כמדינה אפרורית סדוקה ומתפוררת.

בתי , שיצאה למסע פולין עם כמחצית חבריה לשכבת יב בבית סיפרה , אלצה אותי להתגבר על רתיעתי, ועל דעותי הקדומות  ולנסוע . נסיעתה של בתי לפולין  היתה תחת חילוקי דעות בהנהלת המשפחה – הורה אחד בעד  ,הורה אחר נגד- כל אחד וסיבותיו .  נסיונות חוזרים ונשנים מצד האגף המתנגד לשכנע את הנערה לותר על הנסיעה נכשלו . הנערה ממש התחננה לנסוע. על מנת לשמור על שלום בית הוחלט שאחד ההורים יחבור לנערה לקראת סוף המסע  , יקח עליה חסות , ויחד ישארו לעוד מספר ימים כדי לנסות ולמצוא בפולין צדדים ופנים שלא רואים במסגרת המסע , שרובו ככולו מוקדש לשואה  , לתרבות היהודית שאבדה , ולמכונת ההשמדה הרצחנית שעלה על אדמת פולין .

בילינו ביחד 6 ימים מרתקים בפולין . במהלכן היה לנערה זמן לעבד את המסע  , לחפש תשובות לשאלות שהתעוררו בה תוך כדי המסע ולא נענו במהלכו . אני זכיתי להזדמנות להתבונן בעיר ובמדינה שנמצאת בתהליך היסטורי מרתק, להתבונן קצת לתוך עצמי, לבחון את תפישת העולם שלי , ולהרהר קצת באילו ערכים  אני רוצה להוריש לילדי.  זכיתי גם בלא מעט נחת וקורת רוח מהנערה הזאת שאוטוטו תהפוך להיות באופן רישמי בוגרת וברשות עצמה.(סליחה , אבל אי אפשר בלי קצת גאוה פולנית  ) שתינו זכינו לזמן איכות אמא ובת , מזג אויר נפלא , אוכל טוב , ושופינג . די מהר הבנתי  , שכדאי להפרד ממטען הדעות הקדומות , ולבחון את  המדינה בעיניים פקוחות לרווחה.

שלכת בפולין : דיסוננס בין היופי לזוועה
שלכת בפולין : דיסוננס בין היופי לזוועה

רשומה זו מהוה מסגרת לתיאור המסע הזה , הכוללת את מסלול הטיול , וסיכום הפרטים הטכניים של לינה והגעה. הרשומות הבאות  יתמקדו בתיאור האתרים השונים בהן ביקרהו , הרהורים , מחשבות והמלצות.

 

הפרטים הטכניים  :

כסף  : זלוטי .  1זלוטי = 1.1 ש"ח

טיסה :

הטיסות נרכשו באמצע אוגוסט כשאומתו סופית תאריכי מסע בית הספר באתר של WIZZAIR .

טיסה הלוך  – לקאטוביץ  : טיסה  + טרולי למטוס + הסעה משדה התעופה למרכז העיר : עלות 495 זלוטי(לחברי מועדון )

טיסה חזור  : 2 כרטיסים  + טרולי למטוס + 2 מזודות + הסעה מהמלון לשדה התעופה  : עלות  595 זלוטי.

מקאטוביץ לורשה  :

שני כרטיסים , מחלקה שניה, מקומות לרכבת  – 148 זלוטי.

הכרטיסים נרכשו באינטרנט מראש , באתר של Polrail

הרכבת לא היתה מלאה , וניתן היה כמובן לרכוש כרטיסים  ביום הנסיעה, ללא מקומת שמורים ,וכך לחסוך 40 זלוטי . זמן הנסיעה שעתיים וחמישים דקות .

נוף מהרכבת מקאטוביץ לורשה
נוף מהרכבת מקאטוביץ לורשה

מלון בקאטוביץ  :

יורורזידנס

שני לילות  , חדר לזוג וארוחת בוקר  , בעלות 430 זלוטי.

המלון היה מצויין , במיקום של כמה דקות הליכה ברכבת , נקי מאוד , צוות אדיב וארוחת בוקר מצויינת .

שלכת מחלון המלון בקאטוביץ
שלכת מחלון המלון בקאטוביץ

 

מלון בורשה  : מלון הרנדה

ארבעה לילות , חדר לזוג , ללא ארוחת בוקר  – עלו 775 זלוטי.

החדר מבריק מנקיון , השטיח נקי למשעי , וחדר אמבטיה נקי ומשופץ . החדר היה קטן ,מאוד ועיצובו מיושן ולא לטעמה של הנערה , אבל מיקומו מצויין : במרחק 10 דקות מהעיר העתיקה , כעשרים דקות הליכה מתחנת הרכבת , וקניון "זלוטי טרסה "  .

מבט אל קופרניקוס , זה שעצר את הארץ והניע את השמש
מבט אל קופרניקוס , זה שעצר את הארץ והניע את השמש

סיורי חינם :

תגלית הטיול שלנו הם סיורי החינם , המתקיימים בורשה ובמספר ערים נוספות בפולין  . הסיורים ניתנים על ידי ארגון פרטי, שאינו ממומן על ידי הממשלה ומתקיים מתרומות .  הסיור ניתן בחינם , ומי שרוצה מוזמן לתרום כרצונו בסוף הטיול.

בורשה מוצעים  שישה סיורים , השתתפנו בחמישה מתוכם. בכל הסיורים המדריכים היו מצוינים . דוברי אנגלית רהוטה, בעלי ידע רב, ורצון לענות על שאלות. בחלק מהסיורים הגענו למקומות ושמענו על דברים שאלמלא הסיור לא היינו רואים ושומעים.

זוהי בהחלט המלצה מאוד חמה על  free walking tour foundation

המדריך בסיור היהודי, חפשו את השלט free walking tour
המדריך בסיור היהודי, חפשו את השלט free walking tour

תכנית הטיול שלנו :

יום 1 : טיסת לילה לקאטוביץ

יום 2: נסיעה לאושונצ'ים וביקור בבירקנאו

יום 3: נסיעה ברכבת מקאטוביץ לורשה

ימים :4-6 ביקור בורשה

סיור "וורשה היהודית "

סיור "וורשה העתיקה"

סיור "וורשה הקומוניסטית "

סיור ברובע פראגה

אוכל וקניות

ביקור בבית מארי קירי.

ביקור במוזיאון "פולין" .

יום 7 :טיסת  צהרים מורשה לישראל

ילדי גן מסתדרים לתמונה קבוצתית , רובע פראגה
ילדי גן מסתדרים לתמונה קבוצתית , רובע פראגה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *