רומניה – חופשת חורף מושלגת

חופשות חורף הולכות ומתחבבות עלינו יותר ויותר. בעיני אין מראה יפה יותר מפסגות מושלגות. כשהשלג מכסה גם מורדות ההרים והעמקים, נשכב על הגגות והגדרות, המראה פשוט בלתי ניתן לתיאור. על כל צעד ושעל יש תחושת וואו.

חופשת החורף שלנו כללה נופים לבנים, יערות מחטניים, כפרים קטנים, טירות מהאגדות, אוכל משובח והרבה שקט ושלווה. בכל יום יצאנו לפעילות אקטיבית אחרת, שהביאה אותנו לנופים שונים ומגוונים. מזג האויר שיתף פעולה והעניק לנו מראות של שלג עם שמים כחולים, זריחות עדינות. לקינוח זכינו לראות שלג יורד.

התמקמנו בעיירה הקטנה רשנוב, הנמצאת בטרנסילבניה, חבל הארץ העשיר ביותר ברומניה. טרנסילבניה עשירה במשאבי טבע, יש בה מפעלים, ורבים מתושביה עוסקים בחקלאות וגידול בעלי חיים. הרי הקרפטים, המשתפלים לרמת פאניני מהוים את רוב שטחה של טרנסילבניה, שפירוש שמה הוא "מעבר ליער".היערות וההרים מהוים בסיס מצויין לתיירות.

רגע לפני שקיעה – חופשת שלג ברומניה

תכנית החופשה

יום 1 – נחיתה בבוקרשט ונסיעה אל רשנוב, בדרך עצירה בסיניה, ותצפית וארוחת צהריים בפרדל.
יום 2 – טיול אופנועי שלג בעמק מתחת לפרדל וביקור בבראשוב
יום 3 – טיול טרקטורוני באגי דרך הרים וכפרים, וביקור בטירת בראן
יום 4 – סקי בוקר וטיול הליכה בשלג
יום 5 – נסיעה מושלגת חזרה לבוקרשט, וסיור בעיר

את המראות והסיפורים מימי הטיולים בין הכפרים תוכלו למצוא בפוסט "רומניה בשלג: מראות מחיי כפר"

הרי הקרפטים המושלגים

לפעילות בארבעת הימים הראשונים דאגה אנדריאה. ביחד עם בעלה היא מנהלת כבר 10 שנים חברת תיירות קטנה לחופשות פעילות : אופניים, אופנועים, באגי, אופנועי שלג, טיולי הליכה. היא מרכיבה חופשות כבקשתך לזוגות, לקבוצות ולמשפחות. כחצי מלקוחותיה הם ישראלים, רבים חוזרים שוב ושוב ולאחר ארבעת הימים שבילינו במחיצתה ברור למה. אנדריאה גדלה וחיה באיזור, מכירה את כל שביליו וכבישיו. בקיאה בתנאי השטח ובהשפעות מזג האויר עליו. מקפידה על קלה כחמורה, על איכות ועל בטיחות.
כבר באימייל הראשון הזהירה אותנו אנדריאה שהפעילות תלוית מזג אויר. נדרשת כמות מספקת של שלג על השבילים כדי שאופנוע שלג יוכל לנוע עליהם. אבל במקרה שאין מספיק שלג, אפשר לעשות מסלולים עם באגי. פסגות מושלגות, נופים נהדרים – מובטחים.

חופשה מושלגת -הכל לבן

אופנועי שלג

מבחינתי גולת הכותרת היתה נסיעה באופנועי שלג.  את כלי הרכב המוזר הזה פגשנו בטיול ללפלנד, שם רכבנו שלושה ימים אל הפיורדים הצפוניים. האפשרות של להמצא כל היום בטבע, חשוף למראות הלבנים, ולאויר הצלול, והנקי ולגמוע מרחקים תמיד קוסמת לי ולכן בתכנון החופשה חיפשתי את האפשרות הזאת. זהו כלי רכב גדול ומסיבי, יציב למדי בזכות הזחל הגדול באחוריו . ההגוי נעשה בעזרת הגה כמו של אופנוע, המחובר אל שני מגלשיים הקדמיים. ביד אחת מפעילים את הגאז, ביד שניה – ברקס. באופן כללי אפשר להגיע איתו למהירויות גבוהות, אפילו 100 קמ"ש.  הרכיבה על האופנוע השלג אינה מצריכה נסיון קודם, ודי מהר משתלטים על הטכניקה. מרגע זה נותר רק להנות. עוד הצעה לחופשת אופנועי שלג ברומניה .

על הדרך ביער

באגי

גם לרכיבה על באגי לא נדרש נסיון קודם, אבל נדרש רשיון בתוקף כיוון שנוסעים גם בכבישים. אפשר לעשות נסיעות מאוד מורכבות מבחינה טכנית, אבל בטיול שלנו הכלי הוא רק אמצעי להגיע למקומות יפים. כלי הרכב עביר למדי, אע"פ שמגובה שלג מסויים בהחלט ניתן להתקע. את הנהיגה בכלי הזה הפקדתי בידיו של האיש, ואני אחזתי במצלמה- הנופים והמראות שצילמתי ראויים לפוסט נפרד.

מראות כפריים בדרך לבראן

ביטוח

לא הצלחנו למצוא ביטוח שיכסה נזקים לאופנוע בארץ. אנדריאה הבטיחה לנו שהמסלולים שאנחנו עושים הם לא בעיתיים, ושהם מכוונים ועוזרים במקומות קשים. הבעיות מתעוררות כאשר משתוללים. לנו שהשארנו 4 ילדים בבית לא היתה כוונה כזאת. כשמטיילים בקבוצות גדולות נהוג לעשות ערבות הדדית – כלומר עלות התיקון מתחלקת בין כולם. נדיר שאופנוע יוחרב לחלוטין. לעצמנו עשינו ביטוח אתגרי שיכסה את כל הפעילויות האקטיביות שלנו. לשמחתנו , אנחנו וכלי הרכב חזרנו בשלום.

רגע של מנוחה

כמה מילים על אוכל

מלבד הקבב הרומני, והסיפור הנודע על איך האדם הקדמון המציא אותו, לא הכרנו אוכל רומני. כבונוס לחופשה האקטיבית קבלנו חופשה קולינרית. אנדריאה לא רק מכירה כל מסעדה בסביבה, היא גם בקיאה בתפריט ובמאכלים המיוחדים שלו. בארוחות הצהריים שאכלנו במחיצתה במסעדות כפריות קטנות, טעמנו ממבחר מנות המטבח הרומני הכפרי, וחזרנו עם הרבה טעם של עוד. לאוכל, ולמקומות הטעימים בהם אכלנו ראוי להקדיש פוסט נפרד.

כרוב ממולא עם ממליגה ובשר מעושן

 

ביגוד

ברומניה המושלגת קר! הטמפרטורה יורדת מתחת לאפס, והרבה. יש לקחת בחשבון שכשנוסעים בכלי רכב פתוחים כל 10 קמ"ש מורידים מעלה.  אם מתלבשים כראוי אז הכל טוב.

לפעילות כלי הרכב לבשנו  חליפות סקי, פליז עבה, בגדים תחתונים תרמיים (חולצה ומכנסיים), שני זוגות גרביים חמוצת (גרבי סקי, ומתחתם גרב עבה נוספת), מגפי גומי, כפפות סקי וכפפות פליז מתחת. צעיף וקסדה חיממו את הראש.

הגענו מהבית עם חליפות סקי שנקנו מראש  בדקטלון. שימו לב שיש דגמים שונים, המותאמים לרמות שונות של קור. מומלץ לקחת חליפות שהן טובות מתחת ל10-, למשל דגם wedze 500.  .

כמו כן הצטיידנו במגפי גומי עם סוליה המותאמת לשלג. זה עמיד לחלוטין נגד מים, ושימש אותנו היטב אפילו במסלול ההליכה.

האיש בשלג

לטייל עם אנדריאה

MOTOLAND קישור לאתר של מוטולנד,שמנוהלת על ידי אנדריאה ובן זוגה מריו.

טיסה ולינה

טיסת וויז לבוקרשט יציאה ביום חמישי, חזרה ביום שלישי. שעות הטיסה מאפשרות להגיע בנחת אל שדה התעופה ביום ה , ולהנות עדיין מחצי יום ברומניה. שעת החזרה 6 בבוקר מאפשרת לנחות בארץ ועוד להספיק ליום עבודה. זמן טיסה כ 3 שעות.

 

לינה ברשנוב
ישנו במלון Edel House הממוקם במרכז העיירה ברחוב ציורי שבו הבתים נבנו לפני למעלה ממאה שנה, ושופצו לאחרונה. המלון עצמו היה בעבר טחנת קמח, שופץ והותאם למגורים. חדרים מרווחים, ארוחת בוקר וערב מצויינת, והנוף מהחדר (קומה2 ו3 ) קסום במיוחד. אהבתי מאוד שעל קירות המלון תלויות תמונות של ראשנוב מפעם. עלות המלון כחצי פנסיון היתה כלולה במחיר החבילה של אנדריאה.

העיירה ראשנוב היא עיירה קטנה ושקטה, שמעט מתרחש בה ובזה קסמה.  יש מעט מסעדות, ובתי קפה. מסעדת המלון היא מצויינת, עם תפריט מגוון, שגם לאחר 4 ימים עוד נשאר הרבה מה לתאום.  הצוות נעים ונחמד.

 

מחלון חדרי – בוקר מושלג בראשנוב

לינה בבוקרשט
מלון בוטיק  Cherie הנמצא ברובע 4 . המלון נמצא במרחק הליכה קצר מהעיר העתיקה, הפרלמנט, והמרכז אך בשכונה שקטה. חדר נעים, חדר אמבטיה עם מקלחת מרווחת. את ארוחת הערב אכלנו במסעדת המלון – מסעדה בניחוח רוסי – שהתגלתה כטובה מאוד.

משדה התעופה ואליו
אנדריאה חיכתה לנו בשדה התעופה עם הנחיתה, והחזירה אותנו לבוקרשט בתום השהות. הדרך אל ראשנוב לוקחת כשעתיים וחצי כשאין פקקים. בסופי שבוע כשכולם עולים לסקי להרים אפשר לצפות אפילו ל4 שעות.  מהמלון חזרה לשדה התעופה נסענו במונית שהוזמנה מהקבלה במנות. כחצי שעה נסיעה בשעות לפנות הבוקר עם מונה עלה כ40 ליי. שימו לב שהמונה עובד לפי תעריף 1.39 ליי . (יש מוניות יקרות יותר )

דרך מושלגת – רק אבני הדרך אדומות

מידע נוסף על רומניה 

רומניה מתגלית לנו כארץ יפהפיה, עם אוכל טעים ואנשים נחמדים. בעבודה על הבלוג ועל פרקי ההמשך שלו אני מחפשת חומר עיוני בעברית ברחבי הרשת ומגלה עד כמה הוא מועט. רבים האתרים שמצטטים את אותו מידע בסיסי.  לשמחתי מצאתי מספר בלוגרים, שכותבים על טיוליהם ברומניה.

 

הטיול המרגש ביותר לרומניה הוא דרך עיניה של רבקה קופלר, בעלת הבלוג אוספת אוצרות היא ילידת רומניה שעלתה לארץ בגיל צעיר ובפוסטים שלה יש טעמים וגעגועים  "כמו בסרט" ,"טעמים של בית" , לגלגל זכרונות. תיאור טיול השורשים שלה מרגש במיוחד ב"דרך אל הכפר"

יפעת פיירמן בעלת הבלוג גלויה שלחה שתי גלויות חורפיות ממזרח רומניה , מחופשה בעיר יאש ועשתה לי המון חשק לנסוע גם לשם. בואו תציצו ב "יאש-קר בלב וחם בחוץ" וב "קצוות" 

רחל לבון שכל טיול שלה כרוך בעבודת חקר מעמיקה מסכמת שני טיולים שלה בלמטייל, ופותחת בסידרה של קישורים למידע על רומניה – "שלום לך רומניה" בבלוג של לבון רחל.

בבלוג של רנצ'י בלמטייל אפשר לראות מראות כפריים נהדרים.

מיכל בן ארי מנור רואה עולם בדרכה המיוחדת, ומזמינה גם אחרים לתאר את החוויות שלהם בטיולים. בפוסט "רומניה שלה" היא מראיינת משפחה שמספרת על יתרונות רומניה כיעד למשפחות.

רוית החבשושית אנטרופולוגית ובלוגרית מספרת על בית קברות שמצאה בשדה ברומניה. היא הצליחה מאוחר יותר לאתר כמה מהצאצאים.

דנה לב עברה לגור עם משפחתה ברומניה ומספרת על החיים ברומניה. בבלוג שלה יש המון המלצות לרומניה עם ילדים.

 

אתר  הכולל בתוכו מידע על אתרים ותרבות, ויש בו הצעות למסלולי טיול. זהו אתר של חברה מסחרית ברומניה שאינני מכירה, אבל התמונות בו יפהפיות והמידע מעניין.

 

14 תגובות

 1. וואו ינינה!!! תודה על הפירגון.
  אני אספר לך שאחרי הטיול שלי ההוא, לרומניה, אמרתי שיותר אני לא רוצה לראות אותה… המטענים היו קשים. הטיול היה גם קשה פיזית, כבישים קשים לנסיעה לא בכל מקום שהגענו אליו היו ערוכים לתיירים, ברשנוב למשל לא מצאנו ולו מסעדה אחת. אני מודה שהתמונות שלך, שאני ממתינה בקוצר רוח לפוסט שלהם, עושות לי חשק לפחות לחשוב על טיול מחודש. תודה ענקית!

  1. תודה רבקה. באמת נראה שיש שינוי. לפני שנסעתי הסתכלתי בגוגל על הרחוב בו נמצא המלון ברשנוב.הרחוב נראה ישן ומוזנח. מה רבה היתה הפתעתי כשראיתי את הבתים הקטנים משופצים! דוקא הטיות הפתיע אותנו מבחינה קולינרי. היה כל כך טעים במסעדות הכפריות שאכלנו וגם במסעדת המלון. אפילו עובדת על פוסט אוכל 🙂

 2. ינינה טיולי חורף, כידוע לך, אני מאד אוהבת. הטיול שלך נראה נפלא והפוסט מלא במידע מועיל שיעזור לכל מי שילך בעקבותיך. תודה על הפירגון לבלוג שלי. אנחנו, דרך-אגב, לא ממש התלהבנו מהאוכל הרומני אבל יתכן שפשוט לא ידענו מה להזמין ואיפה. אחד מהיתרונות של יצירת קשר עם מקומיים זה הטיפים האלה על מסעדות ומנות מומלצות.

  1. תודה יפעת. אנחנו באמת שותפות לאהבת טיולי החורף ! העניין הזה של מידע מקומי באמת יכול לעדות הבדל. המסעדות הטובות ביותר שאכלנו הן כאלה שלא היה עולה בדעתי להכנס אליהן לבד. באמת לא שמעתי טובות על האוכל הרומני. אז אמן ברירה חייבים לכתוב על זה פוסט 🙂

 3. רחל לבון

  ינינה היקרה ראיתי רומניה מייד נכנסתי לקרוא וקראתיו בנשימה עצורה. טיול כזה חורפי עם אופנועי שלג מעולם לא עשיתי ובטח לא ברומניה. אמנם חווית שלג חוויתי בטיול שלנו באוקטובר עת סופת שלג שיתקה כמעט את כל המדינה ואותנו קרקעה בבית של מקומיים כי לא יכולנו להגיע למלון הקרוב, אבל החוויה שלכם שונה בתכלית ובאתם מצויידים נפלא. אהבתי מאד את התמונות. סקרנית להשלמה של הפוסטים הנוספים. ובפעם הבאה שאת רוצה טיפים על רומניה את מוזמנת לפנות אלי ישירות. סקרנית לקרוא מה אהבת מהאוכל הרומני. תודה לך מקרב לב על הפירגון לבלוג שלי.

  1. תודה רחל! הטעימה הקטנטונת של רומניה עשתה לי חשק לעוד. לפני הנסיעה הבאה אעשה חריש עמוק בבלוגים שלך. אני מקדימה את המאוחר אבל הפפנאש שאכלתי.. אוי הפפאנאש, בשבילו היה שווה לצעוד 5 ק"מ ברגל

 4. עשית לי חשק
  בעצם כבר היה לי ועכשיו הוא התגבר
  יש מצב שיום אחד אטייל בעקבותייך.
  הלבן הזה מהפנט, מקווה לקרוא עוד פוסטים על הטיול ולראות עוד תמונות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *