בוקרשט: פנינים מסתתרות בין בנינים אפורים

במבט ראשון בוקרשט עושה עלי רושם של עיר של פעם, מהסוג הישן. עיר שבה העשירים והעניים חיים את חייהם במישורים מקבילים, שבה הממשל מנותק מעם, שבה התיירים כמו הקניונים שהם פוקדים בהמוניהם הם רק עוד משאב להרויח ממנו כסף. רחובות מרכז העיר הבנויים מבנים מונומנטליים בארכיטקטורה ניאוקלאסית, אפורים מפיח ומלוכלכים מחריונים, צופים אל גדת נהר רדוד שהנוזל הכהה בו מעלה תהיות על מקורו. מה מסתירים מאחוריהם שלטי פרסומות הצבעוניים הענקיים ? מרפסות מתפרקות? תככים ושחיתות

מה כבר אפשר למצוא בעיר הזאת? אני חושבת לעצמי ומצטערת שאני בכלל מבזבזת עליה אחר צהריים.

במרחק קצר מהמלון אנחנו עוברים חלון ראוה מעלה ניחוחות של מאפים טוביםאנו בוחרים שני בייגלה חמימים עם קרום קשה. שלי מצופה בזרעים וגרעינים, הבצק בפנים מתוק,אוורירי ורך. בביגלה של האיש – הפתעה: ריבת משמשים בטעם של פעםבתום טיול של אחר הצהריים , אני מגיעה למסקנה שבוקרשט היא כמו אותם מאפים בויטרינה. מתחת לקליפה הקשה והאפרורית מסתתרות פנינים. צריך רק להעז ולנגוס.

 

בוקרשט
חלון ראוה של מאפיה בבוקרשט
מנזר בין בנינים

הטיול שלנו מוביל אותנו אל מתחם מגודר של כנסיה קטנה. בכיכר הקטנה שלפני הכניסה מוצב פסל של כומר בתנוחה אופינית של שתי אצבעות המוכנות להצטלב. למעלה 80% מהרומנים משתייכים לכנסיה האורתודוכסית הרומנית , ומבקרים בכנסיות לפחות בחגים. ב45 שנות הקומוניזם, מרביתן תחת ציאוצסקו, המשיכו הרומנים לקיים חיי דת והכנסיות נשארו פעילות.

הכיכר לפני מנזר אנטים

 

הכנסיה ומתחמה מתגמדים על רקע המבנים המונומנטליים מאחוריה. אלה הם הבנינים הענקיים לאורך שדרות יוניריי, וונאבי שאנזאליזה.

זהו מתחם מנזר אנטים, שהוקם בתחילת המאה ה18 על ידי הפטריארך אנטים של וואלאכיה במטרה לשמש מקום מקלט לנשים ולפליטים, וכמקום לימוד. כיום במנזר חיים 7 נזירים, והכנסיה פעילה. המנזר מתגאה באיקונות מפורסמים ובדלת עץ מרהיבה. אנחנו מסתובבים קצת בשטח המנזר,זקנה לבושה בשחור מדליקה נרות נשמה, מציצים אל תוך הכנסיה וממשיכים בדרכנו. מנזרים תמיד נראים לי שומרי סודות. רק בבית כשאני עובדת על הבלוג שלי אני מגלה את הסיפור המופלא של הצלת המנזר הזה ועוד 22 כנסיות בעיר .

בוקרשט, מנזרים
חצר הכנסיה

צ’אוצ’סקו החל בשנות ה80 של המאה הקודמת תהליך של בניה מחדש של בוקרשט. הוא ראה בחזונות עיר עם שדרות גדולות, ומבנים מונמנטליים, שישדרו את עוצמתו של הקומוניזם וחוזקה של רומניה. על מנת לבנות בנינים חדשות ושדרות רחבות החל צ’אצסקו בפינוי מרכז העיר מתושביו ומבניניו. בין הבנינים המיועדים להריסה היו כנסיות ומנזרים בעלי ערך היסטורי, ארכיטקטוני, ודתי. מהנדס אזרחי אחד הצליח למנוע את הריסתם, בעזרת רעיון מפתיע וביצוע מורכב. הוא הציע לשנע את הכנסיות על מסילות למיקום חדש שלא יפריע לשדרות הרחבות.

בוקרשט,מנזרים
המנזר על רקע בנינים מונומנטליים

הוא פתח שיטה שבה האדמה מתחת למבנה נחפרה, נוצקו חיזוקי בטון סביב למבנה והיסודות נוסרו. בשלב הבא הונחו מסילות שקישרו למיקום החדש של הכנסיה. בעזרת מנופים הדראולים וגלגלות תעשיתיות הוזזו באיטיות המבנים למקומם החדש. לעיתים בקצב של מטרים ספורים בשעה. להזזת מבנה נדרשו 5 מהנדסים לשלב התכנון, ו20 עובדיםאת הסיפור המופלא המלא עם תמונות ושרטוטי תכנון ההזזה ניתן לקרוא במאמר בעיתון "הגארדיאן".

בטיולינו בעיר, אנחנו פוגשים עוד מספר כנסיות קטנות, חלקן בשיפוצים. מדהים לחשוב איך דווקא את שמו של המהנדס Eugeniu Iordăchescu שהציל כל כך הרבה עושר תרבותי איש כמעט אינו מכיר.

בוקרשט, מנזרים
כנסיה בעיר העתיקה

 

בית הכנסת הכוראלי

פנינה ארכיטקטונית נוספת מתגלה לנו בזכות איש חביב בלשכת המידע, שכששמע שאנחנו ישראלים המליץ לנו לבקר בבית הכנסת הכורלי. "זה המקום הכי יפה בבוקרשט" הוא הבטיח. לשמחתנו שעינו לעצתו.

בית הכנסת נמצא במרחק הליכה קצר ממרכז העיר העתיקה. בשער הכניסה אנחנו מתבקשים להציג תעודה מזהה ולהמתין. את זמן ההמתנה אנחנו מנצלים להתבוננות במבנה הצבעוני והמעוטר. גם אם עיטורי הערבסקות, וצורת הבניין מעלים ספק לגבי יעודו, לוחות הברית החקוקים עברית , גלעד המנורה בקדמת הבנין, והכתובת שמעל דלת הכניסה לא מותירים ספק – זהו אכן בית כנסת.

בוקרשט, בית כנסת כוראלי
בוקרשט, בית כנסת כוראלי

 

במהרה נפתחת הדלת ויהודי נמרץ מנופף אלינו וקורא לנו בעברית לבוא.  זהו גבאי בית הכנסת שמקבל את פנינו בחמימות, מושיב אותנו בקדמת ספסלי התפילה ומספר לנו סיפור מרתק על בית הכנסת, על הקהילה היהודית, ומתבל באנקדוטות מחייו. הוא מספר לנו שהוריו התחתנו בבית הכנסת הזה, הוא חבר במקהלה והיה חבר במקהלת הילדים. הוא מרגיש שנפלה בחלקו זכות גדולה להתפלל ולגדול במקום כל כך יפה.כבר מזמן לא פגשנו אדם כל כך כריזמטי, מעניין וגאה במורשתו.

בית הכנסת הכוראלי נבנה ב1866 על פי דגם של בית הכנסת טמפלגאסה בוינה, והוא כיום ההעתק היחיד של בית הכנסתבית הכנסת היום שייך לזרם האורתודוכסי היהודי, ומתפללים בו בעברית. התפילה נערכת על ידי החזן ומלווה במקהלה כמעין דו שיח.  מכאן שמו: כוראלי מלשון מקהלה. במתכונת זו הייתה מקובלת בבתי הכנסת הכוראליים Chor-Temple במרכז ובמערב אירופה, כולל עוגב ומקום למקהלה. כשאנחנו יושבים בתוך בית הכנסת, הרחק מהמולת העיר הגדולה בחוץ, קשה להאמין עד כמה דברי ימי בית הכנסת מלאים במחלוקות ופורענויות.

 

בוקרשט, בית כנסת כורלי
פנים בית הכנסת הכורלי

בניית בית הכנסת המפואר באה ביוזמתו של אחד ממנהיגי ההתארגנות היהודית החדשה הקרויה "קהילת דת ישראל" בבוקרשט. הוא הציע להקים בית כנסת גדול ומפואר כמו בבירות הגדולות של אירופה.  עבודות הבנייה נמשכו כעשור, החל משנת 1857. במהלך השנים היתה מחלוקת קשה בין הפלג השמרני ובין הפלג המודרני של המשכילים .

זמן קצר לפני חנוכת בית הכנסת ניזוק הבניין החדש על ידי פורעים לאומנים רומנים שהפגינו באלימות נגד הכוונה לתת אזרחות ליהודי רומניה במסגרת החוקה החדשה. בעקבות הפרעות חזרו בהם השלטונות מכוונתם לאזרח את יהודי רומניה. הענקת זכות מהותית זאת נדחתה עד לאחר מלחמת העולם הראשונה. מדהים לחשוב על כך שצעירים יהודים מרומניה נלחמו תחת דגלה של רומניה במלחמת העולם הראשונה ואף נהרגו בה והכל ללא שיוויון זכויות ואזרחות. לאחר שנה של שיפוצים הוא נפתח סופסוף לקהל.

בוקרשט, בית כנסת כורלי
בית כנסת כורלי

בית הכנסת יפהפה. העיטורים על הקירות ועל התקרה ופיתוחי העץ נעשו בעבודת יד. המנורות המצופות זהב באורח פלא לא ניזוקו בשרפה. לאחר מלחמת העולם השניה על בית הכנסת היפה עברו שלוש רעידות אדמה כשלאחר כל אחת מהן נעשו שיפוצים ושיחזורים. כשלאחר הרעידה האחרונה ב1999 הושקעו כ6 מליון יורו בשיפוץ ובחיזוק המבנה כדי שיוכל לעמוד ברעידה הבאה.

בוקרשט, בית הכנסת הכורלי
עזרת הנשים בהיכל נבנתה כמעקה ללא פרגוד המסתירים את פני הנשים מהמתפללים. המחיצה שאנחנו רואים בבית הכנסת היום היא חידוש בן כשנתיים. הקהילה היהודית הזדקנה ונשים מבוגרות רבות מתקשות לעלות לעזרת הנשים.

אנחנו מופתעים לגלות שבימי הקומוניזם הקהילה היהודית המשיכה להתפלל בבית הכנסת. זאת הודות לכך שהרב הראשי היה חבר בפרלמנט הרומני, ועשה רבות לטובת היהודים. במשך כל התקופה יהודי רומניה יכלו לעלות לארץ ישראל תמורת כופר וגם זה בהשתדלותו. מדינת ישראל שלמה לרומניה הקומוניסטית על כל יהודי שיצא ממנה . המחיר היה כמובן נתון למשא ומתן והסכום הסופי הושפע מהשכלתו של המבקש, גילו ומעמדו.

בוקרשט, בית כנסת
האנדרטה לנרצחים בשואה

ערב מלחמת העולם השניה היהודים ברומניה היוו את הקהילה השלישית באירופה, אחרי רוסיה ופולין, עם אוכלוסיה של 850,000 יהודים. במהלך מלחמת העולם השניה הושמדה מחצית מקהילה. המחצית השניה נשארה בחיים הודות למהלכי הצלה של ראשי הקהילה היהודית והרבנים. גם המלכה האם ברומניה תרמה להצלת יהודים. על כך זכתה להיות חסידת אומות עולם. אנדרטה גדולה לזכר הנרצחים נצבת בחזית בית הכנסת.  

יופיו של בית הכנסת והתלהבותו של הגבאי והמלצותיו מעוררות רצון להמשיך ולסייר באתריה היהודיים של בוקרשט. לצערנו זמננו קצר אבל אני רושמת לפני את האתרים לביקור חוזר וארוך יותר של נופש בבוקרשט .

 

בוקרשט
שער הכניסה למנזר
מידע נוסף

את ריכוז רשימת האתרים היהודיים בבוקרשט ניתן למצוא כאן.

בעמוד הפייסבוק של בית הכנסת הכוראלי, מעלים תמונות מהעבר לצד מידע על אירועים שונים בקהילה.

בקישור הבא ניתן למצוא עוד המלצות לכנסיות מענינות בעיר בוקרשט.

בלוג מעניין על פינות חבויות בבוקרשט ניתן למצוא כאן.

 

19 תגובות

 1. עמירם צברי

  תענוג של פוסט, אהבתי את סיפור הזזת המבנים וכמובן את הפתיח: “מתחת לקליפה הקשה והאפרורית מסתתרות פנינים. צריך רק להעז ולנגוס.”

 2. ינינה, גם אני אהבתי את הפתיח, ולאור הסקפטיות שתיארת – ההמשך היה מפתיע. בית הכנסת הכורלי מאוד מרשים. הזזת המבנים מזכירה לי כמובן את הזזת המבנים הטמפלרים במושבה שרונה בישראל. לאחרונה הייתי שם בסיור מודרך. הטכניקה ממש דומה, רק שברומניה עשו את זה קודם.

  בעניין מלחמת העולם השנייה – מגיע לחסידי אומות עולם שיזכירו אותם, רק שקשה לי להתעלם מהעובדה שההשמדה ברומניה בוצעה על ידי הרומנים עצמם, ובהיקף של הרצח – זה תקדים אפילו ביחס למשתפות פעולה האחרות עם הנאצים.

  1. yanina.zaslavsky

   .תודה זיוה על ההערה בעניין השמדת היהודים ! לצערי אני לא בקיעה בהיסטוריה של יהדות רומניה בשואה. הנושא בהחלט מעניין. אני בהחלט רוצה לשוב לביקור נוסף לבוקרשט בהקשר היהודי. נסיעה כזאת דורשת קריאה והכנה מוקדמת.

 3. עודד

  מעניין מאוד!

  בעוד הכנסיות ניצלו מנחת ידו של צ’אוצ’סקו, חלק גדול מהאזור שנהרס היה הרובע היהודי הישן.
  ניסיתי לאתר במפת העיר את הבית בו גר בעבר הסבא רבא שלי, ברחוב קטן בקרבת המקום בו נמצא כיום הפרלמנט.
  שם הרחוב בו התגורר, כשמה של כנסיה קטנה שניצבה בסוף הרחוב.
  במפות ישנות הצלחתי לאתר את הרחוב. במפות חדשות הרחוב לא קיים אך הכנסיה עדיין קיימת.
  ייתכן שזו אחת הכנסיות עליהן כתבת.

  1. yanina.zaslavsky

   תודה עודד. לא ידעתי שמשפחתך מבוקרשט! היית בביקור שורשים? אני מניחה שלרובע היהודי לא היה סיכוי. מדהים בעיני שבכלל יש מספר בתי כנסת. אני חושבת ששוה להגיע לבוקרשט בזכות האתרים היהודים שלה. אני בכל אופן מתכננת לעשות זאת.

   1. עודד

    הייתי ב – 1980.
    חוזר לביקור נוסף בקיץ הקרוב.
    מתכנן לבקר בבתי הכנסת וגם לחפש מצבות (שני זוגות של סבא רבה וסבתא רבה) שקבורים בבוקרשט וביאסי.

 4. אורה

  ינינה, הטיולים שאת עושה כל כך מעמיקים ומלאי כל טוב! את בהחלט יודעת לעשות לימונדה מכל לימון שנקרה על דרך 🙂 תודה על פוסט מקסים.

 5. אנקה

  אני , שבכל טיולי לרומניה דילגתי על בוקרשט במהירות, מוצאת את עצמי בתחושה שאולי עשיתי לא נכון וצריך לחזור וכל זה בזכות מה שכתבת. תודה רבה!!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *